Slide Left Slide Right

Pan Kejk

 
 
fot. Bartosz Kruk
 
spektakl „PAN KEJK” 

Reżyseria i koncepcja: Katarzyna Grabińska

Choreografia: Katarzyna Grabińska i zespół

Tańczy: dorosła grupa repertuarowa Pracowni Tańca PRYZMAT: Julia Boczkowska, Julia Drygas, Kinga Dzioba, Marta Jakimicha, Anna Janczarek, Margerita Kalinowska, Kinga Łotysz, Adrianna Metryka, Kamila Olszewska, Katarzyna Rutkowska, Paulina Spiel, Alicja Wilczewska

Kostiumy: Ada Jędrych

Wizualizacje: Tonda Kinoko

Oświetlenie: Jerzy Świtoń

Produkcja: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA, Pracownia Tańca Pryzmat

Partnerzy: Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, Olsztyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Miejski Związek Profilaktyki i Terapii Uzależnień

Premiera: 3 czerwca 2018 Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie

Nagrody: Nagroda specjalna w postaci stypendium artystycznego za profesjonalną pracę choreograficzną, w imieniu Instytutu Muzyki i Tańca, przyznaną przez z-cę Dyrektora IMIT Aleksandrę Dziurosz oraz III miejsce w IV Konkursie Teatrów Tańca w Kieleckim Teatrze Tańca (jury w składzie Aleksandra Dziurosz, Elżbieta Szlufik-Pańtak, Witold Jurewicz) kwiecień 2018.
 
O spektaklu:

“Pan Kejk” * – to opowieść o odkrywaniu komiksowego świata pełnego absurdów i groteski, bezcelowości celowych działań, nierzeczywistości rzeczywistych sytuacji, lenistwa pracowitych i słabości silnych.

Razem z tytułowym Panem Kejkiem podróżujemy z Kejkolandii do Popolandii, kraju bliskiego i dalekiego nam jednocześnie. Pan Kejk, niczym w komiksowych okienkach, przegląda kolejne sceny codziennego życia mieszkańców: zagląda do kuchni gdzie obierane są różowe pomarańcze i miesza się plastikowe ciasto, a na wiosnę wszyscy trzepią drewniane dywany obok placu zabaw, gdzie dzieciaki próbują przechytrzyć niecną sąsiadkę. Obserwuje jak najlepsze fit-treserki ćwiczą ze sobą u cioci na imieninach, w rytm pulsującej muzyki pop-polo. Dopinguje podekscytowanym Popolankom, które ruszają na wyprzedażowe polowania w poszukiwaniu najlepszych promocji dnia wczorajszego w robaczkowym markecie. Na swojej drodze spotyka tłum gapiów o bliżej nieokreślonych myślach, permanentnie wścibskich obserwatorów, a także kota trzymającego kocią władzę. W międzyczasie poznaje osobliwą dziewczynkę pod chmurką szalonych myśli oraz jej przesadnie poukładaną kuzynkę kipiącą od wyprasowanych poglądów. Uczestniczy także w zmaganiach najlepszych sportowców Popolandii na Popolimpiadzie, gdzie najtrudniejszą konkurencją jest synchroniczny taniec popnartników na wodzie. Mija szajkę wyluzowanych Popoli nieliczących się z regułami tego świata, jednak w swoim buncie idealnie wpisujących się w tragikomiczną rzeczywistość, w której przyszłością jest podbój kosmosu z armią tresowanych piesków. Ostatecznie świat Popolandii go wciąga, wsysa niepostrzeżenie. Wchodzi w tą surrealistyczną społeczność do utraty tchu, cieleśnie i wyczerpująco. Stamtąd nie ma już ucieczki. Staje się trybikiem popolowej rzeczywistości, gdzie jajko jest zawsze mądrzejsze od kury.

Spektakl taneczny „Pan Kejk” zbudowany jest wokół spontanicznie wykreowanych kompozycji, czerpiących inspiracje z codziennego życia. Warstwa wizualna, niesamowicie barwne kostiumy i prostota formy nawiązują do surrealizmu, popartu i tradycyjnego komiksu. Spektakl skierowany jest do publiczności w każdym wieku. Tancerze prowokują, podsuwają obrazy, resztę pomaga nam odczytać nieograniczona wyobraźnia, którą widzowie mogą uruchomić od pierwszych minut spektaklu. Każdy może zinterpretować spektakl na swój sposób: można odkryć kontekst społeczny, polityczny jak również ten zwykły, codzienny, mikrospołeczny.
Drogi Widzu, daj się wciągnąć Popolandii, pozwól sobie na nieskrępowaną zabawę z własną wyobraźnią, śmiej się w głos, kiedy tylko masz ochotę i może spróbuj z tej surrealistycznej mieszanki obrazów usmażyć z nami niezłego naleśnika.

*z ang. pancake – naleśnik (tekst: Monika Sobota)
 
 
PREZENTOWANY:
Konkurs Teatrów Tańca w Kieleckim Teatrze Tańca, kwiecień 2018
Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynia, 3 czerwca (premiera)